Ocet balsamiczny - oryginalny dodatek do dań
W wyjątkowym mikroklimacie włoskiej prowincji Modena powstaje najsłynniejszy
i najdroższy z octów balsamicznych. Stąd w samej nazwie autentycznych octów balsamicznych z Modeny (w tym octu Ponti) podkreślany jest rejon jego pochodzenia - Modena. Ocet balsamiczny z Modeny jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych produktów gastronomicznych tego regionu Włoch. Powstaje w wyniku naturalnych procesów zachodzących w gotowanym moszczu winogronowym, całość poddana zostaje długiej fermentacji octowej w drewnianych baryłkach. Winogrona zbierane dopiero po osiągnięciu maksymalnej dojrzałości, a co za tym idzie słodyczy są rozgniatane i po odcedzeniu moszcz gotowany jest w otwartym naczyniu, na wolnym ogniu, od 24-48 godzin. Powstrzymuje to gwałtowną przemianę cukru w alkohol i kondensuje sok. Po procesie fermentacji octowej „aceto balsamico” przelewane jest do drewnianych beczek i leżakuje wiele lat. W dawnych czasach ocet balsamiczny stosowany był jako lek, natomiast dziś używany jest jako przyprawa kuchenna i stanowi stały element wyrafinowanej kuchni. Jest łagodny w smaku (słodko-kwaśny) i przyjemny w zapachu, posiada brązowy kolor. Ocet Ponti jest dodatkowo oznaczony symbolem IGP (po pol. Chronione Oznaczenie Geograficzne) który podkreśla jego autentyczność.
Ocet jabłkowy - niezliczone bogactwo właściwości
W wielu potrawach ocet jabłkowy używany jest jako dodatek do sałatek i dań mięsnych. Ale wiele osób nie jest świadomych jego prozdrowotnego zastosowania. Przyspiesza trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych, pomaga rozszczepiać tłuszcze, a w rezultacie przyczynia się do obniżenie wagi. Lekarze polecają go jako naturalny środek o korzystnym działaniu, głównie ze względu na dużą zawartość potasu, wapnia, fosforu i sodu. W occie jabłkowym jest około 20 najważniejszych substancji mineralnych i mikroelementów, a także kwasy octowy, mlekowy i cytrynowy, cenne substancje balastowe, cały szereg fermentów i aminokwasów. Pektyna obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawia stan naczyń krwionośnych, zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu itp. Ocet jabłkowy zawiera także witaminę E, uważaną za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, neutralizujących szkodliwe działania wolnych rodników, które mogą być przyczyną przedwczesnego starzenia się, zaburzeń systemu immunologicznego, chorób sercowo-naczyniowych, zaćmy i chorób onkologicznych. Niezliczone zalety octu jabłkowego można by wymieniać i wymieniać, ale 3 łyżeczki rozpuszczone w pół szklanki wody to porcja i pite codziennie to naturalna recepta na zapoznanie naszego z jego prozdrowotnymi właściwościami. Spróbuj Octu jabłkowego Ponti i ciesz się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Jak zrobić suszone pomidory
Suszone pomidory to jedne z najbardziej aromatycznych składników autentycznego włoskiego dania.. Będąc na wakacjach we Włoszech, możemy czasem zobaczyć jak są produkowane: długie stoły pełne pomidorów leżakujących na słońcu do wyschnięcia. Suszenie własnych pomidorów w polskim klimacie prawdopodobie nie zakończy się sukcesem: nawet w miesiącach letnich słońce nie jest wystarczająco silne, a powietrze jest zbyt wilgotne. Jednak nadal można spróbować je zrobić za pomocą piekarnika. Rozgrzej piekarnik do tem. 50-700 Przetnij 6 pomidorów rzymskich na połówki i ułóż je na blaszce wysmarowanej oliwą rozcięciem do góry. Wymieszaj 10 g cukru, 10 g soli i 10 g czarnego pieprzu. Posyp tą mieszaniną pomidory i upiecz je w piekarniku przez 3 do 4 godzin. Pomidory będą miały rozkosznie słodki smak i mogą być przechowywane w słoiku z oliwą z oliwek przez kilka miesięcy.
Nie masz czasu, aby zrobić je samodzielnie? Wypróbuj Suszone pomidory suszone w słońcu Ponti. Suszono je we Włoszech.